Vítejte na našich webových stránkách !!

Křeček zlatý

8. května 2008 v 11:38 | Karla Houfková |  Dokumenty
Podminky chovu: Plastová nebo skleněná ubikace velikosti 40x30x40 cm (dxšxv). Jakopodestýlku použijte hobliny nebo kukuřičnou podestýlku pro malázvířata, taky seno a slámu na stavbu hnízda. Do interiéru instalujtevětve, kameny, domeček, napaječku na vodu, misku.

Potrava: Základem jsou senena - pšenice, oves. Ovoce, zelenina, pampeliška,tráva, tvaroh, vařené vajíčko, libové maso syrové i vařené, moučné červy.

Manipulace: Křečka zbytečně nebuďte - jsou pak agresívní. Berte ho z vrchu za krkza kožní lem, takto vás nemůže kousnout. Zvykejte ho pomalu na dlaň.

Zdravotní problematika: Jednou týdně posypejte krmení vitamínama.

Určení pohlaví: Samečci mají zadeček do špičky, jakoby vystrčený. Samičky do kulata zaoblený.


Kde dát mláďata?

Můžeme je nabídnout buď kamarádům, dát si inzerát a nebo je nabídnout nějakému zverimexu - měli bychom tam ale zajít hned jak se narodí a zeptat, jestli je přijmou, protože když mají zrovna hodně křečků, tak vás odmítnout a co pak s křečky?Mláďata zůstávají u matky asi jenom 3 týdny a pak už musí pryč.

Porod

Určitě byste chtěli u porodu být, ale to nedělejte. Nechte samičku někde na klidném místě, kde ji nikdo nebude rušit - bojácné samičky můžou své potomky sežrat i po týdnu, když se něčeho leknou. A jak porod probíhá? Porod proběhne většinou v noci a netrvá zpravidla déle než půl hodiny. Samička setrvává ve dřepu a čeká, až se objeví mládě. Uchopí je do tlapek, řezáky je vyprostí z plodového obalu a obal spolu s placentou sežere. Nakonec překousne pupeční šňůru a mládě
olíže a tak se to opakuje...když je ale mládě oslabené nebo mrtvé, samička ho sežere taky - má v sobě vrozený mechanismus zábrany a ten se spustí jen tehdy když mládě obvykle při vyprošťování protestuje a křičí. Taky když má samička málo bílkovin nebo vitamínů, může se zdát, že nemá dostatek mléka pro mláďata - proto se snažte ji všechno zajistit ve velkém množství.

Péče o mláďata

Mláďata křečka jsou zpočátku stále v hnízdě, jsou holá, slepá a zcela závislá na péči své matky, která je zásobuje mlékem, zahřívá a olizuje. V prvních dnech po porodu samička mláďata téměř neopouští. Zaujímá typickou polohu ke kojení, aby žádné z mláďat neutiskovala svým tělem. Mláďata instinktivně dolezou k sedmi až jedenácti párovým strukům a pevně se přisají. Přitom předními tlapkami masírují břicho a mléčné žlázy, což podporuje tvorbu mléka. Pokud matka po několika dnech opouští hnízdo, přikrývá
mláďata dosud nepokrytá srstí materiálem, kterým je vystláno hnízdo. Pokud by to neudělala, mohla by mláďata zemřít na podchlazení. Důležitou součástí péče o mláďata je to, že matka mláďata vydatně olizuje. Přitom je povzbuzuje k vylučování moči a stolice. Malé
bobky sežere a tak udržuje hnízdo čisté. Když se dostane mládě z hnízda, matka ho dohoní a svými řezáky uchopí na nejvhodněj-
ším místě a donese zpět. Mládě je přitom úplně tiché a ztuhlé.

Vývoj mláďat

Den porodu : Lysá, zarudlá kůže, nevyvinuté, slabé končetiny, zavřené oči. Vrávoravé, plazivé pohyby s nataženýma nohama. K vylučování moči a stolice dochází pouze po matčině masírování bříška.

Od 2. dne: Začíná se tvořit pigment a tělíčko dostává tmavé zbarvení.

Od 5. dne: Matka přináší potravu do hnízda. Mláďata poprvé hlodají pevnou potravu. Slabé osrstění. V poloze na bříšku lze pozorovat první pohyby zaměřené na očistu.

Od 10. dne: Oči jsou otevřené. Mládě dokáže naplnit a vyprázdnit lícní torby. Při očistě sedí, přitom často ještě ztrácí rovnováhu. Dokáže samostatně vyloučit moč a stolici.

Od 14. dne: První samostatné výlety mimo hnízdo. Hra se sourozenci.

21. den: Mládě je naprosto samostatné a připravené na nové majitele.

Další informace

Pohlavní zralost křečka je asi ve věku 5-6 týdnu života. Březost trvá zhruba u zlatého křečka 21 dní a v jednom vrhu je asi 6-10. Ve věku tak tří týdnů by se měla mláďata zanést do zverimexu, aby si je koupili noví majitelé. Asi vám to bude líto a budete si je chtít nechat, ale kdybyste toto dělali s každým vrhem, měli byste po celém bytě klece.

Vhodná strava pro křečky

Většina druhů křečků obývá pouště a stepi - životní prostor, který nabízí dostatek potravy jen po velmi krátké období. Po zbytek roku je stravy jen velmi málo. Na tuto situaci je křeček připraven. Ve svých velkých lícních vacích dokáže přenášet pozoruhodné množství potravy. Do podzemních zásobáren si během krátké doby nanosí dostatečné množství potravy po zbytek roku. Při výběru potravy musíte vzít v úvahu, jak křečci žijí ve volné přírodě. Zvláště křečíkům Roborovského a džungárským, kteří jsou obyvateli stepí, svědčí strava bohátá na vlákninu s nízkým obsahem tuků.

Abychom předešli nedostytku vitaminů, měli bychom nabízet rozmanitou stravu. Zrní pokryje potřebu cukrů a obsahuje dostatek vlákniny. Ovoce a zelenina jsou přídavky, které je zásobují tekutinou a vitaminy. Živočišné bílkoviny jsou životně důležitou stavební látkou.

Zbytky potravy z vašeho stolu jsou pro zvíře škodlivé, protože křečci nesnášejí sůl, koření a tuk. Sladkosti mají sice křečci rádi, ale jsou pro ně - stejně jako pro lidi - nezdravé. Není vždy pravda (navzdory velmi ro zšířenému názoru), že zvířata poznají, co je pro ně dobré. Klidně přijmou i potravu, která rozhodně zdravá není.

ZRNÍ

Přirozená strava se z velké části skládá ze semen. Zrní je bohaté na cukry, a proto je lze doporučit jako ,,základ stravy" .

Potrava pro křečky, která je k dostání v obchodech pro zvířata nebo v supermarketech, není, alespoň podle mých zkušeností, příliš oblíbená. Mnohé její složky křečci odmítají. Pří chvu křečíků byste s ní pak už vůbec neuspěli, protože většina jejích součástí je na tato malá zvířátka příliš velká.

Mnohem levněji a lépe pořídíte, když si namícháte zrní sami.

Pro zlatéh křečka smíchejte krmení pro morčata s asi 20 % potravy pro andulky a cca 10 % krmení pro kanáry, přidejte granule pro psy s přídavkem masa a zeleniny jako zdroj vitaminů a bílkobin.

Pro křečíky by měl být rozhodně podíl jemného zrní podstatně vyšší:
Pro křečíky džungárské a Roborovského připravte směs obsahují 40 % potravy pro andulky, 40 % potravy pro kanáry, 10 % psích granulí a 10 % potravy pro morčata.
Pro křečíky čínské: 30 % potravy pro morčata a 10 % psích granulí.

Dbejte, aby strava pro morčata neobsahovala příliš velký podíl tuků. Burské oříšky a slunečnicová semínka jsou sice velmi oblíbené, nejsou ale vhodné pro udržování štíhlé linie, ani pro střeva, která jsou specializovaná na potravu s minimálním obsahem tuků.

K zrní můžete přidat dobře vysušený neplesnivý tvrdý chléb a ovesné vločky. K dostání bývají také různé granule nebo pelety. Ty sice obsahují vše pořebné, ale ne vodu, a jsou přece jen monotónní a vhodné nanejvýše jako vitaminoví doplněk.

ZELENÁ A ŠŤAVNATÁ STRAVA

Křečkovi není nutné podávat zvlášť vodu na pití, svou potřebu tekutin dostatečně pokryje příjmem šťavnaté potravy. Pro dostatečný přísun vitaminů se nabízí mnoho různých druhů ovoce a zeleniny, nejlépe však z vlastní zahrádky v nejvyšší kvalitě!

DOPORUČNÉ DRUHY ZELENINY A SALÁT

Mrkev, celer, červená řepa, okurky, kukuřice, brambory (bez jedovatých klíčků!), cuketa a ledový salát. Někdy můžete dát i hlávkový salát, bývá ale častěji než jiné druhy salátů ošetřen pesticidy. Nevhodná je nadýmavá zelenina, jako je cibule, kapusta a pórek.

Vše předem omyjte vlažnou vodou, dobře osušte a poté nabídněte křečkovi.

OVOCE

Vhodná jsou jablka, tvrdé hrušky, banány a v malém množství různé bobule, jako jsou maliny, jahody nebo hroznové víno.

Křečka nekrmte kyselým ovocem. Vhodné nejsou ani citrusové plody a kiwi, protože mnoho malých hlodavců tyto plody těžko snáší.

ŽIVOČIŠNÉ BÍLKOVINY

Velmi důležité jsou živočišné bílkoviny, protože naši křečci nejsou ryzí býložravci.

Pozorováním křečíků Roborovského ve volné přírodě bylo zjištěno, že tito hlodavci po určitý dobu přijímají 60-80 % živočišné potravy. Tento vysoký rozdíl živočisných bílkovin není v zajetí nutný, dokazuje ovšem, že tito domnělí vegetariání požírají i maso.

Potrava pro psy, kosti z buvolí kůže a hovězí kosti slouží jako zdroj proteinů a možnost k ohlodávání. Lze doporučit i malé množství kyselé smetany, tvarohu, jogurtu nebo jemného tvrdého sýra. Mouční červy a různý hmyz, který je nabízen pro terarijní zvířata, jsou zároveň žádoucím pamlskem i výborným zdrojem živočišných bílkovin.

DOPLŇKY K BĚŽNÉ POTRAVĚ

Zejména křečíkům občas zachutná dobré seno. Výborným doplňkem stravy a zároveň vhodným zdrojem zábavy jsou palice senegálského prosa, které jsou v obchodech nabízeny pro ptáky.

K obrušování hlodáků doporučují trvale podávat větvičky z buku, břízy, lísky a ovocných stromů. Je úžasné, jak jsou tyto předměty na obrušování hlodáků nadšeně přijímány. Nesmí však být znečištěny vyfukovými plyny, postřiky a zamořeným ovzduším. Křečkům lze nabídnout i listí, pokud pochází z čistého prostředí.

VITAMINY A MINERÁLNÍ LÁTKY V POTRAVĚ

Podáváním dostatečně pestré stravy ušetříte na vitaminových preparátech, přesto bych radila nasypat každé dva až tři dny do potravy doporučenou dávku směsi vápníků a minerálů (Vitakal, Pecutrin).

Směsi vitaminů, které se užívají v humání medicíně, jsou ve většině případů příliš koncentrované a předávkování může mít škodlivější následky než jejich nedostatek. Mnohé vitaminy navíc křečci ani nepotřebují.

JAKÉ MNOŽSTVÍ POTRAVY KŘEČEK POTŘEBUJE

Předat přesný údaj o ,,ideálním" množství potravy je téměř nemožné, protože potřeba potravy je závislá na věku, velikosti i individuálních potřebách zvířete a také na teplotě okolí. Ze správně sestavené stravy s malým obsahem tuku křeček neztloustne.

Rozumnou a praktickou metodou je podávat tolik potravy (zrní, šťavnaté stravy), aby ho následujícího dne zůstal jen nepatrný zbytek. V každém případě dávejte pozor na to, aby křeček část potravy nezahrabával, nebo aby nezakládal zásobárny. Po nějakém čase sami zjistíte, kolik potravy potřebuje.

Každý živočich má sví individuální chutě - některý křeček žere přímo s nadšením to, co jiný zásadně odmítá.

VODA NA PITÍ

V asijkých stepích a pouštích, tedy v původní vlasti našich křečků, se jim jen vyjímečně naskytne možnosts napít se vody. Zvířata musí vodu, kterou potřebují, získávat ze zelené stravy. Přesto někteří milovníci zvířat tvrdí, že je trápením zvířat, když pečovatel neposkytne svým svěřencům vodu. Uvažují z pohledu člověka, ten samozřejmě nemůže bez vody přežít.

Z vlastních zkušeností vím, že dokonce i březí a kojící matky vydrží bez vody a mohou bez problémů odchovat mláďata. I v tomto období zvýšené potřeby vody mohou vodu nahradit dostatečné dávky šťavnaté potravy (ovoce a zeleniny).

Kdo chce pro svůj klid přesto dát zvířatům k dispozici napáječku, tomu radím, aby v ní podávaj jen převařenou nebo přefitrovanou vodu, která je vhodná i pro lidskou potřebu. Voda přímo z kohoutku často obsahuje hodně chlóru a těžkých kovů.
Věk: Krátkověké zvíře, 2-4 roky

Popis: Velikost 15 - 18 cm. Původní barva křečků je zlatohnědá se světlouspodinou. Člověk vyšlechtil celou škálu barevných mutací jak s krátkoutak s dlouhou srstí - angora, cream, silver blue, long-hair,teddy-bear, panda.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.