Vítejte na našich webových stránkách !!

Elektus Roratus (Elektové Různobarví)

8. května 2008 v 11:42 | Karla Houfková |  Dokumenty

Úvod

Elektové zaujímají skutečně výjimečné místo v ptačím světě. Jsou to zavalití, podsaditý ptáci s váhou okolo 450g a s neobvyklím uspořádáním peří.
Velmi typický je pro tyto papoušky rozdíl v barvách opeření samičky a samečka, tento kontrast je nejextrémějším příkladem dimorfismu všech druhů papoušků. Rozdíly jsou tak velké, že obě pohlaví byla v minulosti považována za dva různé druhy.
U většiny poddruhů je opeření samičky kombinací nádechem červené, kaštanově hnědé, modré a fialové. Některé poddruhy mají také ještě žlutou barvu na ocase. Kromě tmavomodrých křídel jsou samečci smaragdově zelení s červení na bocích a na spodní straně křídel, modří na ramenou.

Mezi pět nejsnadněji odlišitelných poddruhů Elektů patří:

Elektové modrokřídlí
Elektové Molučtí
Elektové Sumbští
Elektové Tanibarští
Elektové Guinejští

Krmení

V přírodě jedí tito ptáci především ovoce, oříšky, semena, plody, květy a nektar. Pokud mají příležitest, dávají přednost zelenému krmení. V zimě jim můžeme dávat např. zelí a kapustu. Nepohrdnou ani klasy kukuřice a naklíčenými semeny

Chov

Dovezení ptáci mají pověst, že jsou velmi náchylní k onemocnění, ale plně aklimatizovaní a zde odchovaní ptáci jsou otužilý a mohou dlouho žít. Samičky mají tendenci být dominantní. Zvuky jsou jemné a příjemné, ale někteří jedinci se mohou projevovat v některých situacích velmi hlasitým křikem. Ptáci potřebují pohyb a velký prostor, když jej nemají velmi rychle ztloustnou a to má pak špatný vliv především na zdraví, ale i na rozmnožování. Délka voliéry musí být alespoň 4.5m a šířka 2m (i víc). Ptáci snášejí teploty pod 0, ale je lepší je chránit proti chladným a vlhkým větrům. Bidla musí mít v průměru minimálně 3cm a nejlepší je zpřírodního materiálu ( ovocné dřeviny, borovice, vrba ). Při sestavení páru nastává období sbližování. Vždy dáváme samičku k samečkovi, opačně by nastaly komplikace.

Rozmnožování

Hnízdní budka by měla mít tyto rozměry : 25x25cm a na výšku 75cm
Normální snůška se zkládá ze dvou vajec, někdy ale jen z jednoho nebo naopak ze tří.
Mezi prvním a druhým vajíčkem může být odstup dvou až sedmy dny. Délka inkubace 25 - 28 dní.
Po vylíhnutí jsou mláďata zcela holá, růžová se žlutým zobáčkem. Oči jsou zavřené cca 12 dní. První týdny dorůstá husté chmýří, které ještě zhoustne v okamžiku, kdy začne prorůstat peří. Pohlaví je viditelné až po té, co začne růst peří. Mláďata začnou vylétat z budky až po 11 či 12 týdnu. Než se zmláďat stanou dospělí papoušci bude jim něco kolem dvou let.

Nejčastější zdravotní problémy

Jsou velmi náchylní na střevní parazity, plísňová onemocnění ( zobáku, jazyka, krku a průdušek ).
Trpý na nedostatek vitamínu A, to se projevuje tak, že jazyk a další části zobáku jsou pokryty žlutobílou vrstvou. Tito ptáci by měly dostávat více zeleného krmiva ( zelenina, ovoce...) a kukuřice.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.